Göz kapağı estetiği yerine göz çevresi estetiği terimini kullanmak daha doğru olacaktır. Burada üst göz kapağını kaşlar ve alınla birlikte, alt göz kapağını ise yanak ile birlikte değerlendirmek gereklidir. Yüz bir harmoni içerisindedir. Bu nedenle göz çevresi estetiğini tüm yüz ile uyum içerisinde analiz etmek gereklidir.

Estetik göz kapağı ameliyatları kimlere yapılır?

Göz kapağı estetiği üst kapak ve alt kapak estetiği olarak analiz etmek gereklidir. Üst kapak estetiğinde özelikle kadınlarda makyaj yaparken yığılmanın görülmesi ve bakışın daralması sıklıkla hastayı hekime getiren sebeplerdendir. Üst kapakta yığılma varsa bunu sadece üst kapak ameliyatı olarak değerlendirilmemeli ve kaş ve alınla uyumu dikkatle incelenmelidir. Belki de kapak ameliyatı ihtiyacını ufak bir dokunuşla kaş seviyesi ayarlanarak çözülebilir. 

Kaş profili normal iken kapakta meydana gelen yığılma görüntüsüne sahip kişilere lokal anestezi altında üst blefaroplasti yapmak uygundur.
Alt göz estetiği ise anatomik yapısının farklı özelikler göstermesi nedeniyle genel anestezi gerektiren bir ameliyattır. Yaşlı ve yorgun gösteren göz altı torbalalarının tedavi edildiği bu ameliyatta hastanın ihtiyacı varsa orta yüz germe de aynı işlem kesisinden yapılabilmektedir.

Üst Göz Kapağı Operasyonu

Yapısı gereği hem çok hareketli hem de çok ince deriye sahip olan göz kapaklarında cilt kırışması ilerleyen yaşlarda neredeyse kaçınılmazdır. Anatomik komşuluklarında başlayan bütün sarkmalar, gevşemeler göz kapaklarını da etkiler. Alt ve üst gözkapağı operasyonları genel anestezi altında gerçekleştirilen iyileşme süresi bakımından iş ve sosyal hayata dönüşün rahat olduğu operasyonlardır.
Üst göz kapağındaki gevşeklik görme alanını da etkiler. Üst göz kapağındaki fazla deri, kas ve yağ içeriğinin hastanın ihtiyacına göre şekillendirildiği bu ameliyatla estetik açıdan daha canlı bakışlara sahip olunurken görme ile ilgili de perde görüntüsü ortadan kalkacaktır. Operasyondan sonra rahatlıkla televizyon seyredebilir, kitap okuyabilir bilgisayar kullanabilirsiniz. Birkaç hafta güneş ışığına, rüzgâra duyarlı olmak olası ki bu nedenle dışarı çıkıldığında güneş gözlüğü takılmasını tavsiye ediyoruz.

TOP