Göğüsler, kadınlar için oldukça büyük önem arz eden organlardır. Annelik duygusu, emzirme ve kişisel özgüvende önemli bir rolü bulunmaktadır. Meme volümünde yetersizlik ve sarkma olan kadınlarda özgüven eksikliği istenen kıyafetleri giyememe oldukça büyük bir sorundur. İşte bu noktada estetik cerrahlara olarak yaptığımız küçük dokunuşlar ile bu sorunları çözmeye yardımcı oluyoruz.
Meme dokusu veya kas altı plana yerleştirilen silikon jel yapısında olan meme protezi ile büyütme sağlanmaktadır.. Meme büyütme ameliyatı için başvuran hastalar genellikle ulaşmak istedikleri meme büyüklüğünü tarif etmede güçlük çekerler. Sıklıkla, istedikleri sütyen numarasını söylerler (85, 90 gibi).Ancak bu ameliyatlar ile 85-90 gibi ifadeler değişmez çünkü bu rakamlar kişinin göğüs çevresi çapını yansıtır.

Peki biz estetik cerrahlar neyi değiştiriyoruz ?

Meme büyütme ameliyatları değiştirdiğimiz meme volümünde cup ile ifade edilen A-B-C gibi boyutları değiştirmekteyiz.. A harfi en küçük meme boyutunu ifade etmektedir. Bu nedenle ameliyat öncesinde hastanın beklentisinin çok iyi değerlendirilmelidir..
Ayrıca şunu da bilmelidir ki hastalar, konulacak meme protez boyutunu kendi vücut yapıları ve anatomileri belirlemekte ve her hastaya her implant konulamamaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Göğüs büyütme ameliyatı sıklıkla meme büyüklüğünden memnun olmayan kadınlarda yapılır. Bunun dışında meme büyütme ameliyatı emzirme ya da ciddi kilo verme sonrası sarkan ve hacmini yitiren memelerin toparlanmasını desteklemek meme büyütme ameliyatı yapılabilir. Çok nadir görülmekle birlikte doğuştan meme anomalisi olan bireylerde de uygulanmaktadır.Cinsiyet değişimi süreçlerinden de male to female hastalarda uygulabilmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatında Kullanılan Silikonlar Güvenli midir?

Bu soru oldukça popüler bir sorudur. Meme protezleri dünyada yıllardan beri kullanılan ve geliştirilmesi devam eden medikal implantlardır. Meme protezleri yada halk arasında ki ismi ile silikonların her biri dayanıklılık ve vücutta uzun seneler kalmasına yönelik çok sayıda testten geçtikten sonra kullanıma sunulur.
Meme protezinin, kansere neden olmadığı birçok yabancı bilimsel araştırmalarla saptanmıştır. Bu araştırmalarda, 20-30 yıl gibi uzun süreler takip edilen hastalar incelenmiş ve meme protezi konulan hastalarda normal kadınlara göre meme kanseri oluşma oranı farklı çıkmamış hatta biraz daha düşük olduğu belirlenmiştir.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi

Hastalar detaylı bir muayene ve karar süreçlerinden sonra ameliyata hazırlık dönemine girmektedir. Rutin yapılan tetkiklere ilave olarak hastanın yaşına göre meme ultrasonografisi ve gereklilik halinde mamografiler istenmektedir. Hastaların ameliyat öncesi kan sulandırıcı ve yeşil çay kullanımları durdurulmalıdır. Sigara içimi estetik ameliyatlarda sonuçları olumsuz etkileyen ve kanıtlanmış bir veridir. Bu nedenle bu ameliyatlardan önce ve sonra sigara içiminden uzak durulmalıdır.
Meme protezinin, kansere neden olmadığı birçok yabancı bilimsel araştırmalarla saptanmıştır. Bu araştırmalarda, 20-30 yıl gibi uzun süreler takip edilen hastalar incelenmiş ve meme protezi konulan hastalarda normal kadınlara göre meme kanseri oluşma oranı farklı çıkmamış hatta biraz daha düşük olduğu belirlenmiştir.
Meme büyütme ameliyatı tecrübeli bir Plastik Cerrah tarafından yapıldığında, komplikasyon oranları oldukça düşüktür. Ama unutulmaması gereken ana noktalardan birisi oldukça düşük de olsa her daim komplikasyon olabileceğidir. Komplikasyonlar arasında, kapsül kontraktürü, protezde kayma, enfeksiyon (iltihaplanma) ve kanama sayılabilir. Sizlere ameliyat önce ve sonrası yapılan önerilere uyarak bu riskleri azaltabilirsiniz.
Meme protezi patlar mı ? Bu protezler oldukça yüksek kuvvetlere dayanabilecek şekilde üretilmekte ve test edilmektedir. Patlaması için delinmesi gereklidir ki bu durumda bile içerisinde ki özel teknoloji jel memeye yayılmaz. Bu durumda protez değiştirilmelidir.
Protez ameliyatlarından sonra 5-7 gün istirahat önerilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası 

Meme büyütme ameliyatı sonrası hastanede 1 gün kalınmaktadır. Ameliyat sonrası özel bir sütyen kullanımı önerilmektedir. Hastaların istirahat dönemleri sonrası sosyal hayata dönmeleri oldukça konforludur.
Sonuç olarak göğüs büyütme ameliyatı hemen sonuç aldığımız yüz güldürücü ameliyatlarımızdan birisidir. Ancak iyi bir sonuç almak için tecrübeli bir Estetik Cerrah tarafından yapılması tavsiye edilir.

TOP